Yazan:admin / BlogBlog / 0 Yorum

Telefonda Sesim Karşıya Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

Son zamanlarda akıllı telefon kullanıcılarının sıkça yaşadığı sorunlardan biri telefonda karşıya ses gitmeme sorunu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle sesli aramalarda sıkıntılı bir süreç yaşatan bu sorun, telefonda karşı tarafa ses gitmiyor ya da sesim gitmiyor ne yapmalıyım şeklinde şikayetler gün yüzüne çıkarmaktadır.

Konuştuğumda sesim karşıya gitmiyor

Akıllı telefonlarında sık görülen durum ile ilgili çeşitli çözüm yöntemleri bazen işe yaramakta ve bazen de donanım kaynaklı bir sorun olması nedeniyle mikrofon soketi değişimi zorunlu hale gelmektedir. Peki, telefonda karşı tarafa ses gitmemesi halinde neler yapılabilir? detaylı bir şekilde göz atalım.

Aramalarda Sesim Gitmiyor Ne Yapmalıyım?

Telefonda sesim karşıya gitmiyor ve ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, sizlere bu konuda çeşitli öneriler sunmak istiyoruz. Sunacağımız öneriler ile siz de telefonlarınızın mikrofonlarında yaşadığınız sorunları giderebilir ve bunun yanında sesli aramalarınızda problem yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Mikrofondan karşı tarafa ses gitmemesi durumunda ilk olarak yapmanız gereken mikrofonu, toz ve kirden arındırmaktır. Karşı tarafa sesin az gitmesi ay da hiç gitmemesi mikrofonda biriken tozlar olabilir. Bu yüzden mikrofonu temizlemenizde fayda vardır.

Telefonda Karşı Tarafa Neden Ses Gitmez?

Telefonlarda karşı tarafa ses gitmemesinin nedenleri arasında tozdan başka etkenler de bulunur. Bunlardan bir diğeri de mikrofon soketinin oksitlenmesi ya da sıvı teması ile bozulmasıdır. Bunun yanında telefonun darbe alması sonucu da mikrofon soketinde birtakım sorunlar meydana gelebilir. Böyle bir durumda mikrofon soketi tamir edilmeye çalışılır, ancak tamirin mümkün olmadığı durumlarda ise değiştirilmesi gerekir.

Knuştuğumda karşıya ses parazitli gidiyor nasıl düzelir ?

Bunun yanında genelde Android telefonlarda yaşanan telefondan ses gelmiyor ve gitmiyor sonucu ortaya çıkan bir sorun olan parazit giderici özelliğini açık olması da sesin karşı tarafa gitmesini engelleyebilir. Böyle bir durumda ise parazit gidericinin kapatılması gerekir. Parazit gidericiyi kapatmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Ayarlar
  • Arama
  • Arama ayarları
  • Ek ayarlar
  • Parazit giderici seçeneğini pasif hale getir

Telefonda karşıya ses gitmeme sorunu Eğer tüm çözüm yöntemlerini denemenize rağmen hala yaşadığınız sorundan kurtulamadıysanız, yapmanız gereken hemen firmamıza gelmek ve bizimle kaliteli ve güvenilir bir hizmet aşaması altında mikrofon soketinizi değiştirmektir.

 

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments