Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Siz de merak ediyorsanız, telefonların şarj edilme süreçleri ile ilgili sizlerle birtakım bilgiler paylaşmak istiyoruz. Akıllı telefonların şarj edilmeleri konusunda öncelikle şunu söylemek gerekir ki; yeni alınan bir akıllı telefonun şarjda kalması için belirtilen bir süre vardır. Buna istinaden yeni alınan bir telefonun 6 saat kadar şarjda kalması yeterlidir. Yani yeni alınan telefon kaç saat şarjda kalmalı sorusunun cevabı tam olarak bu şekilde karşımıza çıkar. Ancak yeni nesil akıllı telefonlarda şarj olma işlemleri sadece bununla sınırlı değildir. Çünkü şarj konusunda dikkat edilmesi gereken farklı hususlar da vardır. Bunlara dikkat edilmesi telefon bataryasının ömrünü uzatmanın ilk koşullarından biridir. Bu nedenle akıllı telefonları şarj ederken bazı kurallara uymak ve buna göre telefonları kullanmak gerekir.

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Sorusuna cevap vermeden önce akıllı telefonlarda yaşanan şarj sorunları hakkında bilgi vermekte fayda vardır. Özellikle son dönemlerde telefonların yanlış şarj edilmesi ısınma sonucunda patlama gibi durumların öne çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanında yapılan yanlış şarj uygulamaları bataryaların da kısa süre içerisinde bitmesine neden olur. Hatta akıllı telefonların satın alınmasının ardından birkaç ay sonra şarj problemleri ortaya çıkardığını söylemek mümkündür. İşte tam olarak telefon ilk alındığında kaç saat şarj edilmeli sorusu ve buna benzer merak edilenlerin cevabını öğrenmek ve buna göre telefonları doğru bir şekilde şarj etmek gerekir. Peki, yeni bir telefon ilk kullanımdan itibaren nasıl şarj edilmelidir? Buna bakalım.

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat ve Nasıl Şarj Edilmelidir?

Akıllı telefonların şarj edilmesinde dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar yer alır. Ayrıca yeni alınan telefonların da şarj edilmesi de ilerleyen zamanlarda sorun yaşanmaması adına önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle pek çok kullanıcının merak ettiği soruların başında yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli? gelir. Genel olarak yeni alınan bir telefon ortalama 6 saat kadar şarj edilir. Hatta bu sürenin telefonun kullanıma hazır olması için yeterlidir. Ancak akıllı telefonları şarj açısından sorunsuz bir şekilde kullanılması için her zaman doğru bir şekilde şarj edilmesi de gerekir. Şimdi, akıllı telefonlar nasıl doğru şarj edilir? bunlara bakalım.

  • Yeni nesil telefonların şarj edilmesinde öncelikli husus yan sanayi şarj aleti kullanılmamasıdır. Bu nedenle bataryalarda istenmedik sorunların meydana gelmemesi için orijinal şarj kablosu ve adaptörünün kullanılması gerekir. Orijinal olmayan şarj aletleri telefonların aniden ısınmalarına ve ardından da patlamalarına enden olabilir.
  • Akıllı telefonlar şarj edilirken olabildiğince sıcak olmayan bir zemin üzerinde muhafaza edilmelidir. Şarj nedeniyle ısınan telefonlar bir de sıcak zemin nedeniyle daha fazla ısınabilir ve patlayabilir.
  • Yeni nesil akıllı telefonlarda pil olarak Lityum – İyon batarya yer alır. Bu bataryalar dolması halinde şarj aletinden gelen akımı otomatik olarak keser. Bu yüzden akıllı telefonların sürekli şarjda kalması ve dolduğu halde şarjdan çıkarılmaması sakıncalı değildir.
  • Yeni alınan bir telefonun 6 saat kadar şarj edilmesi her zaman için yeterlidir. Hatta bu sürenin yeni telefonlarda sınır olduğunu belirtmekte fayda vardır.
  • Akıllı telefonlarda batarya hiçbir zaman yüzde 0 olana kadar beklenmemelidir. Bu nedenle yüzde 20 ya da 10 gibi kritik pil seviyesi uyarısı alındığında şarja takılmalıdır.

Telefon Şarjının Sıfırlanmasına İzin Vermeyin

Akıllı telefonlar şarj edilmek istendiğinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken şarj seviyesinin sıfırlanmamasıdır. Çünkü son yıllarda üretilken akıllı telefonlarda Lityum – İyon batarya yer alır. Bu bataryaların tam olarak boşalmadan şarj edilmesi gerekir. Aksi taktirde sıfırlanan bataryalar tekrar şarj edilmek istendiğinde şarj depolama konusunda dengesizlik meydana getirir. Yani telefonlarda şarj sürprizi ile karşılaşmamak için kritik pil seviyesi uyarısı alındığında şarj edilmesinde fayda vardır. Bu durum batarya sağlığı açısından önemli bir konumda yer alır.

Akıllı telefonlarınızda yaşadığınız tüm şarj problemlerinde sizlere hizmet verdiğimizi belirtmek isteriz. Siz de telefonlarınızda şarj sorunları yaşıyorsanız ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin ve şarj problemleri konusunda sizlere en kısa sürede yardımcı olalım.

3.7 10 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments