True Tone Ekran Özelliği

True tone ekran özelliği Apple tarafından ilk olarak iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X telefonlar ve bınların yanı sıra 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro tabletler ile kullanıcılara sunulmuştur. Telefon ve tablet ekranlarında farklı bir teknoloji olarak ön plana çıkan true tone, pek çok avantajı da beraberinde getirmiş ve ortam şartlarına uygun olarak ekrandaki parlaklık ve renk seviyesini optimize etmektedir. Bu özellikten yararlanmak için yapılması gereken ise true tone açma konusunda bilgi edinmek kadar basittir. True tone özelliği gerek iPad gerekse de iPhone telefonlarda farklı bölümlerden aktif edilebilir.

True tone ekran özelliği ile kullanıcıların hayatına özellikle iPhone modellerinde yeni bir ekran teknolojisi girmiştir. Örneğin true tone iPhone 8 modellerinde hem “Ayarlar” hem de ana ekranda çıkan denetim merkezinden aktif edilebilmektedir. Ekran kullanımında gözleri yormayan ve her girilen ortamda renk ve parlaklık değişimi yapan true tone özelliği, bu nednele göz sağlığı açısından oldukça büyük bir önem arz eder. Kullanıcıları için hem yazılım hem de donanım açısından sürekli yenilikler sunan ve yazılım ve donanım parçalarının bir bütün içerisinde olmasına özen gösteren Apple, yeni ekran teknolojisi ile pek çok kullanıcının yararına olacak bir çalışma yapmıştır.

True Tone Ekran Nedir?

True tone ekran, Apple’ın kullanıcılarına iPhone 8 ve sonrasında modellerde sunduğu bir ekran teknolojisidir. Ayrıca bu ekran teknolojisini 2. nesil tabletlerde de görmek mümkün olur. Ekran algısına yeni bir bakış açısı getiren Apple, bu teknoloji ile cihazların ortam ışıklarına en uygun şekilde çalışmasını sağlar.

Kullanıcıların girdiği ortamlar bazen ok fazla güneş ışığı barındırır ya da aşırı derecede karanlık olabilir. İşte true tone ekran teknolojisi bu sırada devreye girer ve ekranın mevcut ortamda daha net bir şekilde görüntü sunmasını sağlar. Ekran parlaklığını ve ekrandaki renk değişimini sensörler yardımı ile yapan bu teknoloji, ortamda bulunan ışığın yoğunluğuna göre beyaz dengesini ayarlar. Bu şekilde gözlerin çok fazla yorulmasını önler ve uzun süreli ekran kullanımlarında göz sağlığı açısından avantaj sağlar. Çünkü true tone ekran teknolojisi ile gözler çok fazla yorulmaz ve ekran daha net görünür.

True Tone Özelliği Aktif Etme

True tone ekran özelliğini aktif etmek için iki farklı yöntemden bahsetmek mümkündür. Bunlardan biri telefon ayarlarında yer alan “Ekran ve Parlaklık” sekmesi, diğeri ise ana ekranda açılan denetim merkezi menüsü olmaktadır. Ana ekranda parmağın yukarı kaldırılması ile açılan denetim merkezi içerisinde parlaklık seviyesi yer alır ve bu alana telefonlardaki 3D touch özelliğini kullanarak sert bir şekilde basılması ile gece ışığı ve true tone seçeneği çıkar. Burada açılan true tone seçeneğinden özelliği aktif ya da pasif etmek mümkündür. Özelliği aktif edilmesinin ardından artık ekran ışığı ortama göre renk değiştirir ve parlaklıkta daha iyi bir konuma gelerek ekranın daha rahat bir şekilde kullanılmasını sağlar.

True Tone Özelliği Hangi Artıları Sağlar?

iPhone 8 ve sonrasında gelen true tone ekran teknolojisi, pek çok avantajı da bir arada sunar. Her kullanıcı true tone özelliği açık olan bir ekranla olmayan bir ekran arasındaki farkı kolayca anlayabilir. Telefon ve tablet kullanıcılarının true tone özellliği konusunda en çok merak ettikleri durum true tone şarj yer mi? sorusu olmaktadır. Ancak bu özellik ile telefonda tam aksine şarj konusunda tasarruf sağlanır ve şarj konusunda merak edilmesi gereken olumsuz bir durum söz konusu değildir. Apple cihazlarında ekranın daha vetrimli bir şekilde kullanılmasına imkan tanıyan bu özellik ile gelen avantajlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Telefon ya da tablet ile farklı ortamlara girilmesine rağmen ekran net bir şekilde görünür.
  • Gözleri yormayan bir teknoloji olması nedeniyle göz sağlığına olumlu etkiler sunar.
  • Ayrıca gözlerde yorgunluğun önüne geçer ve bu sayede uzun süre tablet ya da telefon kullanmak mümkün olur.
  • Karanlık ya da güneş ışınlarının yoğun olduğu ortamlarda dahi erkan verimli bir şekilde kullanılabilir.
  • True tone özelliği sayesinde telefon ya da tabletlerin şarjı daha uzun süre dayanır.
  • Cihazlarda ortam değişiklileri sırasında parlaklık oranı ve renk değişimleri hızlı bir şekilde yapılır ve bu sayede ekran kullanımı daha kolay bir hale gelir.

Bizimle iletişim Kurmak için Burayı Tıklayın

Diğer Modeller ve Tamir hizmetleri için Burayı Tıklayın

Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments