Telefonumun Ekranı Dönmüyor

Telefonumun ekranı dönmüyor sorunu akıllı telefonlarda görülen ve kullanıcıların çeşitli problemler yaşamasına neden olan bir durumdur. Oyunlarda ya da video izlendiği sırada ekranın dönmemesi birtakım can sıkıcı sonuçlara neden olabilir. Genelde pek çok telefon modelinde görülen bu sorun aynı zamanda iPhone modellerinin kronik sorunlarından biri haline gelmiştir. Son zamanlarda pek çok iPhone kullanıcısından iphone ekran dönmüyor şikayetler almak mümkündür. Basit bir sorun gibi gözükse de çoğu zaman telefonların verimli bir şekilde kullanılmasının önüne geçer. Özellikle sosyal medyada çok fazla zaman geçiren ve bu mecralarda video izleyen kullanıcılar için ekran döndürme özelliği önemli bir konumda yer alır. Tabi aynı şekilde akıllı telefonlarında oyun oynayan kullanıcılar için söz konusu durum geçerlidir.

Telefonumun ekranı dönmüyor şeklinde şikayetlerde bulunan bir kullanıcı için öncelikle bazı kontrolleri yapması tavsiye edilir. Bu kontrollerin başında ise otomatik ekran döndürme özelliği yer alır ve telefon ayarlarından özelliğin aktif mi yoksa pasif mi olduğu kontrol edilmelidir. Çünkü özelliğin pasif olması halinde ekran dönmeyecek ve ekran yatay konuma geçmeyecektir. Otomatik ekran döndürme özelliği aynı zamanda kısayol üzerinden de açılıp kapatılabilir. İhtiyaç duyulmadığı durumlarda ekran döndürme kapatma işlemi için yine kısayol menüsü de kullanılabilir. Bu nedenle özelliği aktif ya da pasif yapmak genel olarak bakıldığında oldukça kolaydır.

Telefonumun Ekranı Dönmüyor Nasıl Çözerim?

Telefonlarda ekran dördüme özelliği oldukça etkili ve yararlı özelliklerden biri olarak karşımıza çıkar. Çünkü telefonlarda ekran döndürme özelliği ile oyunlardan uygulamalara kadar her konuda keyif almak ve bu şekilde telefonların tüm özelliklerinden tam anlamıyla faydalanmak mümkündür. Ancak ekran dönmediği durumlarda kullanıcılar için oldukça sıkıntılı bir süreç meydana gelir. Bu nedenle yaşanan sorunun bir an önce çözülmesi ve ekrandaki bu fonksiyonel özelliğin kullanılması gerekir. Şimdi, akıllı telefonlarda ekran dönüyor ise yapılması gerekenler nelerdir? bunlara bakalım.

  • Çözüm konusunda ilk olarak yapmanız gereken ekran döndürme özelliğinin aktif olup olmadığına bakmaktır.
  • Bunun ardından açılan uygulama tarafından ekran döndürme fonksiyonu destekleniyor mu? öğrenilmesi gerekir.
  • Telefonda zoom modu açık mı değil mi kontrol edilmelidir.
  • Akıllı telefonda ekran döndürme özelliğini açmak için yapılması gereken “Ayarlar” bölümüne girmek ve buradan da “Ekran” sekmesine geçiş yapmaktır. Bunun ardından ise “Ekranı Otomatik Döndür” seçeneğine tıklanması ve açılan sayfada özelliğin işaretlenmesi yeterlidir.
  • Ayrıca telefonların ana ekranlarında ya da herhangi bir ekrandayken üst kısımdan kaydırma yöntemi ile hızlı menü açılır. Bu menü içerisinde ekran dördüme özelliğini aktif ya da pasif hale getirmek için kısayol tuşu bulunur. Buradan da özellik açılıp kapatılabilir.
  • Diğer yandan telefonunuzun yedeğini aldıktan sonra sıfırlama işlemi de yapabilirsiniz.
  • Tüm bunlara rağmen hala çözüm gelmediyse donanım kaynaklı bir sorundan bahsetmek mümkün olur. Böyle bir sorun karşısında ise yapılması gereken telefonu en yakın servise götürmek ve burada profesyonel uzmanlar ile sorunu incelemek yerinde bir karar olacaktır.

Otomatik Ekran Döndürme Kısayolu

Cep telefonlarında kullanışlı bir özellik olan otomatik ekran döndürme, pek çok telefonda kısayol ile kolayca aktif yada pasif edilebilmektedir. Örneğin iPhone telefonlarda otomatik ekran döndürme özelliğini hızlı menü aracılığı ile aktif ya da pasif etmek mümkündür. Telefon ekranında alttan kaydırma ile hızlı menü açılır ve bu menü içerisinde otomatik ekran döndürme kilidi de yer alır. Buradan özelliği kolayca aktif ya da pasif hale getirmek mümkün olur. Bu işlem diğer telefon modellerinde de hemen hemen aynıdır. Bazılarında alttan kaydırma yapılırken bazılarında üstten kaydırma yapılarak açılan hızlı menüden aynı işlem yapılabilir.

Telefonumun Ekranı Dönmüyor Sorunu Çözümü

Telefonlarda otomatik ekran döndürme özelliği ile ilgili karşı karşıya kaldığınız sorunlar için siz de hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Son sitem ekipman ve donanımlar ile sizlere hizmet veren firmamızdan alacağınız tüm hizmetler parça ve işçilik garantili olarak sizlere sunulur. Bunun yanında alanında uzman ekip ile yapılan çalışmalar sayesinde telefonlarınız hiçbir şekilde zarar görmez ve içerisinde bulunan bilgiler asla silinmez. Siz de ekran döndürme sorunları karşısında hızlı ve güvenilir çözümler arıyorsanız, hemen firmamıza uğrayın e bizimle en kısa sürede kaliteli çözümlere ortak olun.

3.3 10 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Musdafa
Musdafa
3 yıl önce

Çok teşekkürler öncedende dediğinizi yapmıştım ama sorun hala devam ediyordu şimdi tekrardan yaptım sorun düzeldi çok teşekkürler iyiki varsınız

Merve
Merve
3 yıl önce

Benim telefonum redmi note 8 dönmüyor ekranı eskideh dönerdi yani pasif ekran döndürücü açık olmasına rağmen yok dönmüyor

Sercan
Sercan
3 yıl önce
Reply to  Merve

Benim de redmi note 8 ve aynısını yaşıyorum şu an

enver
enver
3 yıl önce

MERHABA, benim telefonum nokia 5 2017 nin sonunda almıştım, ekran dönmüyor, programsal değil, kaçtefa fabrika ayarlarına getirdim yani sıfırladım telefonu ve tüm döndür özellikleri açık, telefoncuya da gittim ama parçası yok, sesoru bozulmuştur dediler… ve artı şebeke çekimi zayıfladığında telefon seni programdan çıkartıp ana ekrana getiriyor.. kendi kendine.. bazen telefonda bir programı açamıyorsun, telefon seni otomotik olarak en başa getiriyor.. Bu eminim bir sensor arızası gibi..

Emine
Emine
1 yıl önce

Benim telefonumda GM 21pro YouTube dikey konumdan yatay konuma geçmiyor ne yapabilirim