Telefon Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Telefon Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır; iletişim dünyasında birçok şeyin köklü bir değişikliğe uğramasına sebep olan akıllı telefonlarda bulunan bir uygulamadır. Birçok özellik gibi güvenli mod özelliği birçok kullanıcı tarafından kullanılmadığı gibi, çoğu kullanıcı da bu yola nadiren başvurduğu için, güvenli mod uygulamasının nasıl kullanılabileceği konusunda sorunlar yaşamaktadır. Özellikle akıllı telefon sahibi olup, android işletim sistemi kullanan kişilerin akıllı mod konusunda yaşadığı sıkıntı, güvenli moddan nasıl çıkılacağıdır. Buna yönelik araştırmalar yapan akıllı telefon kullanıcıları, bu yazımızda sorularına cevap bulacaktır.

Güvenli Modun Kullanım Amacı Nedir?

Android işletim sistemine sahip bulunan akıllı cep telefonları, normal bilgisayarlarla benzer özelliklerle donatılmış olup, Windows işletim sistemiyle benzer uygulamalara sahip bulunan cihazlardır. Farklı işlevlerin yerine getirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla değişik özelliklere sahip uygulamalarla donatılan akıllı cep telefonlarının özelliklerinden biri olan güvenli mod, silinmek istenen, ancak normal kullanım modu ile silinemeyen program ve uygulamaların silinebilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

İstenmeyen program veya uygulamaların silinebilmesi amacıyla android işlemciye sahip akıllı cep telefonlarına dâhil edilen bu uygulamaya giriş ise, güç düğmesine ve kapama seçeneğine basılı tutarak güvenli modda başlat seçeneğinin işaretlenmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Ayrıca güvenli moda giriş yapmak için telefonu yeniden başlatmak da tercih edilebilecek bir başka yoldur.

Telefonun Güvenli Modda Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Güvenli mod uygulamasını kullanmak isteyen ancak nasıl kullanılacağını bilmemekten yakınan kullanıcıların sorduğu sorulardan biri de, akıllı telefonların güvenli modda olduğunun nasıl anlaşılabileceğidir. Akıllı telefonların ekranında görülebilecek olan bazı özellikler, telefonun güvenli modda olup olmadığının anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Android işletim sistemlerinde yer alan ve koruma kurtarma gibi işlevlerin yerine getirilmesi amacıyla kullanılan güvenli mod, adeta sistemin koruyucu kalkanı olarak görev yapmaktadır.

Kullanıcı tarafından manuel olarak da devreye alınabilen güvenli kod, bazı durumlarda sistem tarafından otomatik olarak devreye sokulmakta, uygulama devreye alındığında ekranın alt köşelerinden birinde güvenli mod yazısı belirerek, uygulamanın devrede olduğu kullanıcıya belirtilmektedir. Güvenli modun açık olduğu süreler içerisinde kullanıcı tarafından benimsenmeyen, sorun yaratan veya sorun yaratacağından endişe duyulan uygulamaların daha güvenilir bir şekilde açılması ve işlemlerin daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Akıllı telefonun güvenli modda olduğunun anlaşılmasını sağlayan bir başka belirti de, telefonda istenmeyen uygulamaların kullanıcı tarafından açılamaması ve sadece fabrika ayarlarında yapılan ve ön yüklemede yer alan uygulamaların açılıyor olabilmesidir.

Güvenli Mod Kullanımının Sağladığı Avantajlar

Güvenli mod, android işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlarda sistemin koruyuculuğunu yapan bir uygulamadır. Donanımında kullanılan özellikler sayesinde sisteme zarar veren veya kullanılmasından imtina edilecek olan uygulamaların güvenle silinmesini sağlar. Uygulamanın sağladığı avantajlardan biri de, akıllı telefonun güvenli modda olduğu süreler içerisinde kişisel veriler ve telefonda yüklü bulunan tüm uygulamaların zarar görmeden korunabilmesidir.

Güvenli Moddan Çıkış Yöntemleri

Güvenli mod, kullanımı ile gereksinimlerini karşılayan kullanıcılar, güvenli moddan çıkmak için 3 farklı alternatife sahip bulunmaktadır.

  • Telefonun yeniden başlatılması
  • Telefon bataryasının çıkarılması
  • Telefonun fabrika ayarlarına döndürülmesi

Telefonun yeniden başlatılması

Telefonun yeniden başlatılması, akıllı moddan çıkmak için uygulama içerisinde dakikalarca uğraşmadan çıkışı sağlayan ilk yöntemdir. Telefonu yeniden başlatmanız halinde sistem güvenli moddan çıkışı gerçekleştirerek, yeni açılışta normal modda kullanıma hazır hale getirmektedir.

Telefon bataryasının çıkarılması

Genellikle akıllı cep telefonlarının aşırı ısındığında veya donduğunda çıkarılması gereken batarya, akıllı moddan çıkış için de alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Akıllı modda iken telefonun bataryasını çıkarmak sisteme herhangi bir zarar vermeyeceği gibi, normal moda yeniden dönüşü sağlayacaktır.

Telefonun fabrika ayarlarına döndürülmesi

Bazı telefonlarda batarya çıkarılmaya uygun olmayabilir. Bu durumda olan bir kullanıcı güvenli moddan çıkmak istediğinde, telefonunu fabrika ayarlarına çevirmek suretiyle güvenli moddan çıkabilmektedir. Sürekli olarak kullanılması tavsiye edilmeyen bu yöntem, zorunlu kalındığı anlarda kullanılması tavsiye edilen bir alternatiftir. Çünkü bu yöntemin sık kullanılması halinde cihazda kayıtlı bulunan verileri kaybetme riski mevcuttur. Android işletim sisteminin onlarca farklı telefon marka ve modelinde kullanılması sebebiyle güvenli moda giriş ve çıkış prosedürlerinde farklılıklar olabilmektedir. Bu sebeple güvenli mod kullanımında hata yaparak cihazlara zarar verilmemesi adına cihazın kullanım kılavuzundan istifade etmek gerekir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments