iPhone şarj çok çabuk bitiyor ne yapmalıyım

iPhone şarj çok çabuk bitiyor ne yapmalıyım? Bu konuda sizlere yardımcı olacak için bazı püf noktalardan bahsetmek istiyoruz. Sizler de bu yöntemleri uygulayarak iPhone telefonlarınızın şarjının daha uzun süre gitmesini sağlayabilirsiniz. iPhone kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan biri olan şarj problemler, hemen her iPhone’da yaşanan sorunların başında gelmektedir. Günlük kullanımda ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olan bu sorun, aynı zamanda telefonun verimli bir şekilde kullanılabilmesinin önüne geçer. Böyle bir durumda yapılması gereken ise bir an önce ortaya çıkan şarj problemini gidermek ve telefonda şarjın hızlı bitmesine enden olan etkeni yok etmektir.

iPhone şarj çok çabuk bitiyor ne yapmalıyım? diyorsanız, şarj problemini çözmek için ilk olarak yapmanız gereken bu soruna neden olan etkenleri ortadan kaldırmaktır. Günümüzde şarj sorunu meydana getiren çeşitli etkenler vardır ve bu nedenle sorunun nedenlerini öğrenmek çözüm konusunda daha hızlı ve kolay bir süreç yaşanmasını sağlar. Şimdi, sizler için iPhone telefonlarında yaşanan çabuk şarj bitmesi sorununa neden olan etkenleri ve bunların nasıl çözülebileceğini anlatmaya çalışalım. Siz de bu önerileri dikkate alarak iPhone telefonlarınız da şarj problemlerini kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

iPhone Şarj Çok Çabuk Bitiyor Çözümleri

iPhone model telefonlar için öncelikle şunu söylemek gerekir ki, cihazınızın bataryası hiçbir zaman ilk aldığınız gün ki performansı göstermez. Batarya zamanla daha az şarj tutmaya başlar ve bu nedenle şarjınız daha hızlı bir şekilde bitmeye başlar. Bu durumun en önemli nedeni zamanla bataryanın ömrünün bitmesi olmaktadır. Ancak bazı durumlarda telefonların şarjı olduğundan daha hızlı bir şekilde biter. Örneğin yüzde 30 – 40 seviyelerinde olan batarya yüzdesi bir anda yüzde 10’lara kadar inebilir. Burada telefonun şarj problemi yaşadığı acıka görülür ve bu durumun hangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığının araştırılması gerekir. Şimdi, iPhone telefonlarda şarjın hızlı bir şekilde bitmesinin nedenlerine ve çözümlerine daha yakından bakalım.

  • Öncelikle şarjın hızlı bitmesinin en etkili nedenlerinden biri pil ömrünün bitmesidir. Böyle bir durumda yapılması gereken ise bataryanın değiştirilmesi olur. Çünkü pil ömrü bitmiş ise şarj tutma konusunda her zaman sıkıntı yaşanır.
  • iPhone telefonlar şarj edilirken hem şarj adaptörü hem de şarj kablosu orijinal olmalıdır. Çünkü yan sanayi şarj cihazları telefonlara şarj konusunda çeşitli problemler yaşatabilir. Telefonda şarjın daha fazla gitmesi için ise orijinal şarj aleti kullanılmasında her zaman için fayda vardır.
  • Diğer yandan arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar da şarjın bitmesinde etkili olur. Bu nedenle yapılması gereken arka plan uygulamalarını sık sık kapatmak ve arka planda çalışan herhangi bir şey bırakmamaktır.
  • Bunların yanı sıra Wi-Fi bağlantısının gerekmediği zamanlarda kapalı tutulması gerekir. Çünkü telefonun sürekli bağlanabileceği bir Wi-Fi ağı araması şarjın çabuk bitmesine neden olur.
  • iPhone telefonlar her zaman yüzde 20 şarj seviyesinin altına inmeden şarja takılmalıdır. Çünkü akıllı telefonlarda şarj uyarısı vermeden telefonu şarja takmak oldukça sağlıklı bir kullanım olarak karşımıza çıkar ve bu durum aynı zamanda üretici firmalar tarafından tavsiye edilir.
  • Ekran kontrastı da aynı şekilde şarj süresini etkileyen durumlardan biridir. Bu nedenle telefonlarınızı genellikle otomatik kontrast ayarında kullanmanız şarj açısından etkili olacaktır. Çünkü bu özellikle ile telefonunuzda ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlanabilir ve gerekmediği zamanlarda ekranın çok fazla parlak olmasını da engelleyerek şarjdan tasarruf edebilirsiniz.

iPhone Telefonlarda Kullanıcı Kaynaklı Şarj Sorunları

iPhone telefonlarda yaşanan çeşitli şarj sorunları çoğu zaman kullanıcı kaynaklı olarak karşımıza çıkar. Çünkü telefonların yanlış kullanımı ilerleyen zamanlarda bataryada birtakım sorunların meydana gelmesine ve zamanla telefonun şarj tutmamasına neden olur. Bu nedenle telefonların batarya konusunda sağladığı performans kadar doğru kullanım da oldukça önemli bir konumda yer alır. Aksi taktirde telefonlarda istenmedik şarj sorunları ile karşı karşıya kalmak ve neredeyse 1 saat bile sürmeyen şarj sürelerine maruz kalmak mümkün olur. Telefon şarj konusunda dikkatli bir şekilde ele alınmalı ve bunun yanında genel kullanım sırasında da gerekmedikçe çok fazla şarj kullanan uygulamaların kapatılması gerekir. Bunlara dikkat ederek şarjın daha geç bitmesini sağlamak mümkün olur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments