Yazan:admin / BlogBlog / 2 Yorum

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır?

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? siz de merak ediyorsanız, bu yazımızda sizlere iPhone telefonlarda kablosuz şarjın nasıl kullanıldığı hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Akıllı telefonlarda son dönemlerde öne çıkan özelliklerin başında gelen kablosuz şarj, genel olarak bakıldığında çeşitli avantajlara sahiptir. Bu avantajı kullanıcıları için de sunmak isteyen Apple, iPhone 8 modeli itibariyle modellerine kablosuz şarj desteği vermeye başlamış ve kullanıcılarını kablo yükünden kurtarmıştır. Ayrıca kablosuz şarj iphone 8 ve üstü modellerde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ancak bundan önceki modeller için Apple, kablosuz şarj özelliği sunmamıştır.

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? bu konuda sizler birtakım bilgiler verecek ve eğer sizin de kablosuz şarj etme özelliği olan bir iPhone telefonunuz varsa şarj cihazının kullanımı konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Akıllı telefonlar çeşitli özellikleri ile dikkat çeker ve bunlar arasında ekran, fotoğraf çekim kalitesi ya da kablosuz şarj edilebilmeleri yer alır. Genelde akıllı telefonlarda dahil olmak üzere telefonların şarj edilmeleri için kablolu şarj cihazları kullanılır. Ancak gelişen teknoloji ile kabloların yerini manyetik indüksiyon teknolojisi almıştır. Bu teknoloji ile iPhone gibi akıllı telefonların ise kablosuz bir şekilde şarj edilme imkanı doğmuştur. Peki, iphone 8 plus kablosuz şarj nasıl yapılır? ya da iPhone 8 ve üzeri telefonlar nasıl kablosuz şarj edilir? daha yakından inceleyelim.

iPhone Kablosuz Şarj Kullanımı Nasıl Olur?

iPhone 8 ve sonraki modeller için uygun olan kablosuz şarj, maalesef daha alt modellerde işe yaramamaktadır. Hatta bu konuda iphone 7 kablosuz şarj destekliyor mu? şeklinde sorular ile karşılaşmak da mümkündür. Ancak iPhone 8 ve sonrası telefonlar için uygun olan kablosuz şarj cihazının ise kullanımında bazı huşulara dikkat etmek gerekir. Şimdi, bunların neler olduklarına daha yakından bakalım ve sizlere bu konuda detaylı bilgiler vermeye çalışalım.

  • iPhone telefonları kablosuz şarj etmek için öncelikle şarj aletinin güç kaynağına bağlanması gerekir. Bunun için aksesuarla ile birlikte gelen güç adaptörü ya da üretici firma tarafından tavsiye edilen güç adaptörü kullanılır.
  • Şarj aleti her zaman düz bir zemin üzerine oturtulmalıdır.
  • Bunun yanında telefonun ekranı şarj cihazı üzerinde üst bakmalı ve bu şekilde şarja bırakılmalıdır.
  • iPhone telefonlar şarj aleti üzerine bırakıldıktan birkaç saniye sonra şarj olmaya başlar ve bataryanın üzerinde şimşek simgesi çıkar.

iPhone Kablosuz Şarj Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgiler

iPhone telefonların kablosuz şarj özelliği ile şarj edilebilmelerinin nedeni manyetik indüksiyon teknolojisi olmaktadır. Bu teknoloji sayesinde telefonlar kablolu bir iletişime ihtiyaç duymadan kolayca şarj olabilmektedir. Ancak şarj kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur. Bunlardan ilki telefon ile şarj aleti arasına herhangi bir neşen koyulmamasıdır. Çünkü aradaki iletişime engel olacak bir nesne telefonun şarj olmasını engeller ve bunun sonucunda ise telefon verimli bir şekilde şarj olmaz. Hatta telefonun şarj olması uzun bir zaman alabilir.

Diğer bir husus ise telefonun şarj aleti üzerine telefon kılıfı ya da benzeri engelleyici materyaller ile koyulmaması olmaktadır. Telefon kılıfı şarj sırasında performansı düşürebilir ve sonrasında telefonun şarj olması uzun sürebilir. Bunun yanında şarj olurken telefonun titreşimde olmaması da gerekir. Çünkü şarj esnasında titreyen telefon şarj aletinin üzerinden kenar kısımlara kayabilir ve bunun soncunda ise güç akışı durabilir. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalmamak için telefonu şarj ederken titreşim özelliğini geçici bir süre kapatmak gerekir.

Eğer iPhone telefonunuz şarj sırasında ısınıyorsa bunun için şarj aleti tarafından çeşitli önlemler alınır. Bunlardan biri yüzde 0 seviyesine kadar şarj etme işlemi devam eder ve burada telefon soğuyana kadar güç akışı durdurulur. Telefon soğuduktan sonra ise güç akışı kaldığı yerden devam eder ve telefon tamamen doluncaya kadar şarj olma işlemi sürer. Bu hizmet şarj aletini azılımı tarafından sunulur ve ısınmalara karşı oldukça etkili bir özellik olarak karşımıza çıkar.

iPhone telefonları kablosuz olarak şarj etmek için yapılması gerekenler genel olarak bu şekilde karşımıza çıkar. Ayrıca telefonların USB’ye bağlı oldukları anda şarj olmadıklarını da söylemekte fayda vardır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
şahin
şahin
4 yıl önce

iki aydir kablosuz sarji kullanmayi bile bilmiyordum su anda her seyi tam ogrendim