Yazan:admin / BlogBlogGenel / 0 Yorum

iPhone İçin Pratik Yöntemler

iPhone için pratik yöntemler sayesinde siz de yeni aldığınız ya da hala kullanmakta olduğunuz iPhone telefonunuzu daha hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Herkesin bildiği gibi iPhone telefonlar diğer akıllı telefon modellerine göre birtakım farklılıklar içerir. Bunların en başında ise sahip olduğu işletim sistemi olan iOS gelir. Çünkü iOS işletim sistemi diğer akılı telefonlarda bulunan Android işletim sistemine göre birtakım farklı özelliklere sahiptir. Böyle bir durum karşısında ise iPhone telefona sahip olan ancak istediği gibi telefonunu kullanamayanlar için birtakım bilgiler vermek istedik. iPhone kullanmak için gerekli olan tüm püf noktalara yazımız içerisinde ulaşabilirsiniz.

iPhone için pratik yöntemler konusunda sizlere ilk olarak bahsetmek istediğimiz husus, iOS işletim sistemidir. Yani diğer akıllı modellerde olan Android işletim sistemine oranla çeşitli farklılıklara sahip olan iOS, ilk defa iPhone kullananlar için alışagelmedik etkileşimlerin ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanında iPhone telefonlarda genel olarak sadece tek bir “Ekran Ana Düğmesi” vardır. Bu nedenle Android modellerde “Geri” tuşuna alışan pek çok kullanıcı herhangi bir uygulama içerisinde nasıl geri gelmesi gerektiğini ya da uygulamayı kapatması gerektiğini tam olarak çözemez. Ancak iPhone telefonlarda bu işlemler tamamen iOS işletim sisteminin sunduğu özel navigasyon menüleri ile yapılır. Yani bir uygulama içerisinde geri gelmek için ekranın sol üst kısmında yer alan navigasyon menülerine göz atmak yeterlidir. Bunların dışında ise yeni iphone kullanıcıları için temel bilgiler arasında başka neler yer alır? daha detayı bir şekilde inceleyelim.

iPhone Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Siz de birçok kişi gibi iPhone telefona sahipseniz ya da yeni bir iPhone aldıysanız, kullanım konusunda bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle ilk kez iPhone kullanmaya başlayacak kişilerin kullanım konusunda bazı bilgiler edinmesinde her zaman için fayda vardır. Bu şekilde iPhone’u daha hızlı ve pratik bir şekilde kullanmak mümkündür. Peki, iphone nasıl kullanılır? ve iPhone kullanmanın püf noktaları nelerdir? daha yakından bakalım.

 • iPhone’u şarj ederken uçak moduna alırsanız daha hızlı şarj olmasını sağlarsınız.
 • Kamera açıkken kulaklık takılı olduğunda kulaklığın tuşları ile fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Hesap makinesinde yanlış yazdınız son basamağı silmek için ekran üzerinde parmağınızı sola kaydırmanız yeterlidir.
 • iPhone telefonlarda aynı zamanda ebeveyn kontrolü bulunur ve bunun için Genel Ayarlar menüsünden Güdümlü Erişim özelliğini aktif etmek gerekir. Bu şekilde çocuklar tek bir uygulama içerisinde iPhone’la oynayabilir.
 • Ekran kilidini açmadan kamera uygulaması açmak mümkündür. Ekranı sola kaydırmak uygulamanın açılmasını sağlar.
 • iPhone telefonlarda bulunan pusula uygulaması içerisinde aynı zamanda seviye ölçer uygulaması yer alır. Bunun için ekranı sola kaydırmak yeterli olur.
 • Herkes tarafından yakından bilinen Facebook ve Twitter şeklinde uygulamalar içerisinde çok aşağılara gidilmiş ise ekranın en üst noktasına bir kez okunulması uygulamalar içerisinde en üst bölüme gelinmesini sağlar.
 • iPhone aynı zamanda gece kullanımı için adından da belli olacağı gibi gece moduna sahiptir.
 • Telefonda metin yazarken spacebar (boşluk) tuşuna ardarda iki kez basılması önceki cümlenin sonuna nokta koyulmasını sağlar.
 • iPhone’larda müzik dinlerken kulaklık ile müzikler arasında geçiş yapmak ya da dinlenen müziği değiştirmek mümkündür.
 • Tek elle klavye özelliği de yine iPhone’un önemli özellikleri arasında yer alır. Bu özellik tek elle kolayca metin yazılmasına yardımcı olur.
 • Ekran yazılarını tam olarak göremeyen ve büyütmek isteyenler için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Büyük Metin sekmesinde ekran yazılarını büyütmek için önemli bir özellik yer alır. Bu özellik sayesinde ekran yazıları büyür ve daha kolay bir şekilde görülebilir.
 • iPhone telefonlarda titreşim özelliği uygulamaya göre farklı modlara alınabilir. Her uygulama için özel bir titreşim sesi yaratılabilir.
 • iPhone telefonlarda son yapılan herhangi bir işlemi geri almak için telefonu birkaç kez sallamak yeterli olur. Telefon sallandıktan sonra ekrana geri al yönlendirmesi gelir ve bu şekilde son yapılan işlemi geçersiz kılmak mümkündür.

iPhone Kullanmanın Püf Noktaları İçin Bizi Tercih Edin

Eğer siz de iPhone telefona sahipseniz ya da yeni bir iPhone ile karşı karşıyaysanız, hemen bizimle iletişime geçin ve sizlere iPhone kullanmanın püf noktaları konusunda yardımcı olalım. Sizlere sunacağımız püf noktalar ile iPhone’larınızı daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments