iPhonedaki gizli özellikler

iPhone Gizli Özellikleri

iPhone gizli özellikleri olan akıllı bir telefondur. Eğer bu zamana kadar iPhone telefonların gizli özellikleri konusunda herhangi bir şey duymadıysanız ve bir iPhone telefon kullanıyorsanız, sahip olduklarınızın henüz farkında değilsiniz demektir. Çünkü iPhone modelleri, Apple tarafından dahi anlatılmamış olan birtakım gizli özellikler barındırır. Siz de bir iPhone kullanıcısıysanız, bir an önce bu özelliklerin neler olduklarını öğrenmeli ve sahip olduğunuz telefon ile neler yapabileceğinizi daha yakından görmelisiniz. Eğer birçok iPhone kullanıcısı gibi Android telefonlarda olan pek çok özelliğin iPhone telefonlarda olmadığını düşünüyorsanız, tam anlamıyla yanıldığınızı ve kullandığınız telefonu tanımadığınızı belirtmek isteriz.

iPhone gizli özellikleri ile kullanıcılarının yararına olan birçok faydayı da beraberinde getirir. Çünkü iPhone’un gizli özellikleri aynı zamanda telefonlarda yüksek performanslı ve kolay bir kullanım ortaya koyar. Bu nedenle gizli özelliklerin farkında olmak ve gerektiği zaman bunları kullanmak her kullanıcı için çeşitli faydalar sağlayacaktır. Siz de iPhone telefonunuzun gizli özelliklerini tam olarak bilmiyorsanız ve bu konuda detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız, sizlere bu konuda yardımcı olmak isteriz. Şimdi, iPhone telefonlarda var olan ve pek çok kullanıcının bir haber olduğu gizli özellikler nelerdir? daha yakından inceleyelim.

iPhone Gizli Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında sizin de bilmediğiniz birçok gizli iPhone özelliği vardır. Eğer siz de şu ana kadar bu özellikleri öğrenmediyseniz, çok şey kaybetmiş olabilirsiniz. Bu nedenle sizlere iPhone telefonların gizli özellikleri konusunda bilgi vermek ve oldukça faydalı olan bu özelliklerin aslında kullanılabilir olduğunu söylemek istiyoruz. Peki, iPhone telefonların gizli özellikleri nelerdir? daha yakından bakalım.

iPhonedaki gizli özellikler
iPhone cihazlarda bulunan gizli özellikler

Ram Beleğini Temizleme

 • iPhone telefonlarda RAM belleğini temizlemeyi herkes bilmez ve genelde 3. Parti uygulamalar ile RAM belleği temizlenir. Ancak iPhone modellerinde de RAM belleği temizleme fonksiyonu vardır. Bunun için yapmanız gereken kilit tuşunu yana kaydır ibaresi çıkana kadar basılı tutmak ve sonrasında bırakarak ana ekran tuşuna basılı tutmaktır. Yapılan bu işlem ile RAM’i arka planda meşgul eden tüm gereksiz işlemler sonlandırılır.

Rahatsız Etme Modu

 • iPhone telefonlarda rahatsız etme özelliği belirli bir süre için ayarlanabilir. Özelliği kullanmak için Ayarlar > Rahatsız Etme menüsüne giriş yapmak ve buradan istene ayarlamaları yapmak yeterlidir.

Airdrop Wifi

 • Ayrıca iPhone’larda Wi-Fi şifreleri airdrop yöntemi ile diğer kullanıcılar ile kolaylıkla paylaşılabilir.

iCloud Depolama

 • Eğer 200 GB ya da üzerinde iCloud Depo alanı satın alınması halinde mevcut bu alan aile üyeleri ile paylaşılabilmektedir.

FaceTime

 • iPhone telefonlarda FaceTime uygulaması sadece birebir değil, aynı zamanda 32 kişi ile aynı anda görüşme imkanı sağlar. Ayrıca görüşme sırasında ekran alıntısı yapabilir ve akış içerisinde paylaşabilirsiniz.

iMessage

 • Eğer bir iMessage gönderdiyseniz ve ne zaman gönderdiğinizi öğrenmek istiyorsanız, gönderdiğiniz ileti üzerine dokunun ve mesajı sağdan sola kaydırın.

Okundu Bilgisi

 • Mesaj okundu bilgisi almak için de Ayarlar bölümüne gidin ve burada mesajlar sekmesine girerek okundu bilgisi kutucuğunu işaretleyin.

Panorama Çekimi

 • Eğer fotoğraf kısmında panorama çekimi yapacaksanız, ok simgesine tıklayarak okun yönünü değiştirmeniz de mümkündür.

Karanlık Mod

 • iPhone modellerinde karanlık mod yer alır ve bu mod ile ekranda oldukça şık görüntüler ortaya çıkar. iOS 13 ile karanlık mod özelliği kullanılabilir hale gelmiştir.

Denetim Merkezi

 • Telefonda denetim merkezine eklene ekran kayıt özelliği ile ekranda video kaydı almak mümkündür.

Pdf Dökümanları

 • iOS 11 sürümünde gelen özelliklerden biri de PDF dökümanlarına açıklama eklenebilmesi olmuştur.

Qr Kod

 • Ayrıca iOS 11 sürümü ile kamera modunda QR kodlar da okunabilir hale gelmiştir.

Maps

 • Bunların yanı sıra iPhone telefonlarda Maps özelliği internet bağlantısı olmadan da kullanılabilmektedir. Yapmanız gereken istediğiniz bölge üzerine gelmek daha sonra “Ok Maps” yazarak arama yapmaktır. Böylelikle internet olmadan kullanılacak olan bölge telefona indirilmiş olur.

Hava Durumu

 • Apple Maps uygulamasının hemen sağ alt kısmında yer alan hava durumu işaretine sert bir şekilde basıldığında istenen bölgenin saatlik hava durumu bilgisi alınabilir.

Wi-Fi Assist

 • Eğer Wi-Fi kaynaklı internet kopmaları yaşamak istemiyorsanız, hemen mobil veri alanına girin ve buradan Wi-Fi assist özelliğini açın.

Kamera Modu

 • iPhone telefonlarda kamera modunda kilit tuşları ile fotoğraf çekimi yapılabilir.

El Feneri

 • Eğer kilit ekranındaysanız ve el fenerini kapatmak istiyorsanız, kamera kısayolunu kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Led Işık

 • Diğer yandan telefonunuza gelen bildirimler için flaş ışığını kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar bölümüne gitmeli ve LED flaş özelliğini açık hale getirmelisiniz.

Hızlı Şarj

 • iPhone telefonunuzun çok hızlı şarj olmasını istiyorsanız, uçak moduna alarak daha hızlı bir şekilde şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Telefon Sallama

 • iPhone’da bir şey yazarken telefonu sallarsanız son yaptığınız değişiklikler için karşınıza bazı seçenekler çıkar. Bu seçeneklerden geri al özelliği ile yaptığınız son işlemi geri alabilirsiniz.

Touch İD

 • iPhone telefonların Touch ID özelliği herkesin bildiği gibi parmaklar ile çalışmaktadır. Ancak ABD’li bir genç burnuyla da bu işlemi başarılı bir şekilde yapabilmiştir.

Kulaklık İle Fotoğraf

 • iPhone telefonlarda aynı zamanda kulaklık ile de birtakım işlevler yerine getirmektedir. Bunlardan biri kamera açık olduğu anda alt ya da üst tuşlara basarak fotoğraf çekilebilmesidir. Ayrıca gelen çağrıyı cevaplamak için kulaklık üzerinde bulunan tuşlara bir kez basmak yeterli olmaktadır. Tabi görüşmeyi sonlandırmak için de iki defa basılması gerekir. Biriyle konuşurken başka bir çağrı gelmesi halinde ise çağrıyı bekletmek için bir kez basılır. Ancak ikinci arayan kişi bekletilmek istendiğinde ise orta tuşu en az 2 saniye basılması gerekir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments