iPhone Garanti Neleri Kapsar?

iPhone garanti neleri kapsar? Hakkında birtakım bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de iPhone garanti kapsamı konusunda merak ettiğiniz pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Apple, her cihazı için standart olarak 2 yıl garanti süresi ile satış yapar ve bu süre içerisinde kullanıcı hatasından dolayı oluşmamış tüm arızalara hızlı ve kesintisiz destek sunar. Ayrıca kullanıcı kaynaklı olmayan tüm arızalara ücretsiz olarak tamir ve onarım hizmeti verir.

iPhone Garanti Kapsamı İçerisinde Neler Yer Alır?

iPhone garanti kapsamı tüm müşteriler için 2 yıldır. Yani fatura tarihinden itibaren 2 yıl boyunca tüm cihazlar 2 yıllık garanti kapsamına alınır ve isteğe bağlı olarak Apple garanti uzatma işlemleri ile 2 yıldan daha fazla süre ile cihazı garanti kapsamına almak mümkün olur. Bu şekilde her tüketici için standart 2 yıl olan garanti süresi uzatılabilir ve garanti kapsamından daha fazla yararlanılabilir.

iPhone cihazların garanti kapsamından yaralanması için belirli koşullar vardır. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza çıkan arızanın kullanıcı hatasından kaynaklı olmamasıdır. Eğer cihazda oluşan arızaya kullanıcının kendisi sebebiyet vermiş ise böyle bir durumda cihaz garanti kapsamından çıkar ve ücretli olarak tamir edilir. Ancak arızanın nedeni üretici firma olduğunda bu durumun tam aksi şeklinde işlem yapılır ve tamir işlemlerinden ücret talep edilmez.

iPhone Garanti Kapsamında Yapılan Tamir Hizmetleri

iPhone tarafından ücretsiz garantili destek almak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken kullanıcı kaynaklı bir arızaya sebebiyet vermemenizdir. Örneğin; telefonu yere düşürmeniz ya da bir yere çarpmanız sonucunda ekranda oluşan çatlak, çizik ya da kırık kullanıcı hatası olarak kabul edilir. Böyle bir durumda ekran değişimleri garanti kapsamında yapılmaz ve yeni ekran için kullanıcılardan ücret talep edilir. Bunların yanı sıra;

 • Şarj soket girişinin zorlanması
 • Düşme ya da çarpmaya bağlı ön ve arka kamera sorunları
 • Yan sanayi şarj cihazları ile telefonun şarj edilmesi
 • Sıvı temasına bağlı olarak elektronik devrelerde oluşan sorunlar

gibi arızaların tamamı garanti kapsamı dışında sayılır ve bu nedenle tamir ve onarım hizmetleri ücretli bir şekilde yapılır. Ancak bunların dışında;

 • Yazılım kaynaklı donmalar ya da kasılmalar
 • Telefonun nakliyesi sırasında meydana gelen arızalar
 • Cihazın satın alındığı ilk günden itibaren yaşanan şarj sorunları
 • Yeni alınan cihazın ekranında meydana gelen dokunmatik ekran arızaları

gibi sorunlar ise kullanıcı hatası olarak görülmez ve bu tür durumlarda genelde cihaz değişimi ya da tamir işlemleri devreye girer. Tabi bunun yanında tamir ve onarım hizmetleri için kullanıcılardan ücret talep edilmez ve yapılan işlemler garanti kapsamında gerçekleştirilir.

iPhone garanti neleri kapsar? iPhone Garanti İçerisinde Neler Yer Almaz?

iPhone garanti kapsamına girmeyen bazı durumların olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar genelde üretici firmanın kullanıcı hatası olarak kabul ettiği arızalar olarak karşımıza çıkar. Şimdi, iPhone telefonlarda kullanıcı hatası olarak görülmesi nedeniyle garanti kapsamı dışında yer alan arızalar ve sorunlar nelerdir? Bunlara bakalım.

 • Cihazın satın alınmasından yani fatura edilmesi üzerinden 2 yıl geçmiş olması garanti kapsamı dışında hizmet alınmasına neden olur.
 • Ayrıca cihazın kullanım kılavuzunda belirtilenlerin aksi yönde kullanılması da yine garanti kapsamı dışına çıkar.
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen arızalar sonrasında cihazın Apple garanti servisi dışında başka bir servisten tamir ettirilmesi garanti kapsamı dışında sayılır.
 • Hem cihaz hem de cihaz içinde yer alan bileşenlerin kullanıcı kaynaklı olarak hasar görmesi de yine garanti kapsamı dışında kabul edilir.
 • Cihazda oluşan sorunlar üretici firmaya ait orijinal aksesuarlar kullanılmadığı için ortaya çıkmış ise iPhone garanti kapsamı dışında tamir edilir.
 • Kullanıcıdan kaynaklı düşen, darbe alan ya da bir yere çarpılan cihazlar da oluşan arızalarda garanti kapsamı dışında tamir ve onarım hizmetlerine dahil edilir.
 • Bunların yanı sıra cihazın çeşitli nedenlere bağlı olarak sıvı ile temas etmesi kullanıcı hatası olarak görülür ve tamir süreci garanti kapsamı dışında yapılır.
 • Yazılım kaynaklı sorunlarda ise karşımıza çeşitli virüsler ya da zararlı yazılımlar çıkar. Kullanıcıların zararlı yazılımları telefonlarına yüklemesi nedeniyle oluşan arızalar garanti kapsamı dışındadır.
 • Diğer yandan iPhone ile gelen orijinal kablo ya da çanta gibi aksesuarlar garanti kapsamına girmez.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments