Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır? Konusu telefon kullanıcılarının canını en çok sıkan durumlar arasında yer alır. Zira telefonların fonksiyonel ve zamanlanabilir kullanılması için tasarlanan telefonlar, güç tuşları aracılığı ile kolaylıkla kontrol edilerek kullanılabilir. Tuşun bozulduğu durumlarda android ve ios cihazlar farklı farklı ele alınmalıdır. Çünkü sorunların çözümleri yine farklı olacaktır.

Güç tuşu bozulmalarının genel sebeplerine baktığımızda aşırı derece de fiziki tuş kullanımı yatmaktadır. Alışkanlık gereği kullanıcılar telefonu uyandırma işlemlerini %80 oranında güç tuşu ile yapmaktadır. Fakat açık cihazlarda uyandırma işlemi ekrana dokunarak ya da ana ekran tuşuna basarak yapılmalıdır. Her geçen gün azalan fiziki tuşların tamamen ortadan kalktığı telefonlarda sadece güç tuşu ve ana ekran tıklamaları kalmaktadır. Bu iki fonksiyon dahi telefonu kusursuz kullanmak için yeterli olacaktır.

Güç Tuşu Bozulan Android Telefonu Açma Yöntemleri

Güç tuşu bozulan telefon nasıl açılır? Sorusu android ve İos cihazlarda farklıdır. Bu farkı android açısından incelediğimiz zaman biraz kolaylık olduğunu söylemek mümkündür. Fakat aynı durum ios cihazlarda biraz daha sorunlu olabilir. Android işletim sistemlerinin tasarlanmalarının temelinde yatan en önemli fark, cihazların ileri kullanıcı ve geliştiriciler için sunulan root menüsüdür. Bu menü standart kullanıcıların kullanmaması gereken ve telefonda kalıcı hataların meydana gelebildiği alan olarak düşünülebilir.

Root menüsüne ulaşmak için telefonda bazı kombinasyonları yerine getirmeniz gerekir. Bu kombinasyonlar ile telefon menüsüne girerek hassas ve ileri düzeyde ayarlar yapmanız mümkün olurken, bu ayarların hatalı yapılması cihazı bir daha kullanılmaz hale de getirebilir. Root menüsüne geçiş kombinasyonu android telefonlarda ana ekran tuşu ve ses açma tuşu ile yapılır. Fakat bazı modellerde ses kısma tuşu da bu kombinasyon için kullanılabilir.

Cihazın üreticisine bağlı olarak değişen bu durumda kendi cihazınızın seçimini tahmin edebilir ya da iki farklı seçimi deneyebilirsiniz. Cihazı açmak için sadece doğru kombinasyonu kullanmak yetersizdir. Buna ek olarak usb kablosu ve bilgisayar bağlantısı da gerekir. Tüm bu işlemlere başlamadan önce telefonun ya da tablet bilgisayarın şarj durumu dikkatlice ele alınmalıdır. Aksi halde işlem yarım kalacak ve cihaz yine tamamen kullanılamaz hale gelme durumu ile karşılaşacaktır. Tavsiye edilen batarya durumu bu işlem için %70 den az olmaması yönündedir.

Root menüsüne giren kullanıcı standart telefon menüsünden farkı bir menüye girdiğini kolaylıkla anlayabilir. Çünkü bu menüde dokunmatik ekran çalışmayacak, sadece ses açma kapama tuşları ile menüler arasında ilerleme sağlanmaktadır. Ses açma kapama tuşları arasında menüler kaydırılırken Restart veya Turn menüsü bulunduğunda ana menü tuşu ile seçim yapılmalı ve cihazın yeniden başlatılması sağlanmalıdır.

Güç Düğmesi Olmadan Cihazları Nasıl Açabilirsiniz?

En sorunlu cihazlar olarak düşünülebilir. Çünkü güç düğmesinin olmadığı durumlarda cihaza ilk hareketi vermek sorunlu olabilir. Fakat bu nokta da düşünülenin aksine güç açma kapama düğmesi olmayan cihazlarda ses açma ya da kapama tuşuna ikincil bir fonksiyon atanmış olabilir. Örneğin, cihazın ses düğmesine uzun basıldığında cihaz açılma talimatı alabilmektedir.

Yine güç düğmesi olmayan cihazlarda da benzer bir root menüsü ile karşılaşılmakta ve aynı işlemler tekrarlanmalıdır. Bu işlemleri seçim tuşu varsa ana ekran tuşu ile yoksa yine ses açma tuşuna kısa basmalar ile yapmak mümkündür.

Güç açma tuşu olan ya da olmayan tüm cihazların ortak menüsü olan root menüsüne giriş yaptıktan sonra cihazın açılmaması için bir sorun kalmayacaktır. Fakat sıklıkla karıştırılan durum, telefonu açmak demek telefon kilidini açmak ile aynı değildir. Yani telefonu açtığınızda tuş kilidi otomatik açılmayacaktır. Bu nokta da yine kullanıcı şifresine ihtiyaç duyacaksınız.

Açık Cihazlarda Ekranı Açma

Açık olan cihazlarda ekran uyandırma için ilk dikkat edilmesi gerekilen konu cihazın şarjının bitmesine kesinlikle izin vermemektedir. Zira güç tuşu bozulan cihazlarda şarj bittiği zaman işlem daha zorlaşırken açık ekranlı cihazlarda sadece ana ekran dokunmaları ile ekranın tuş kilidi açılarak cihaz kullanılabilir.

  • Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments