Telefon Kaskosu Neleri Kapsar?

Telefon kaskosu neleri kapsar? Aslında pek çok kullanıcının tam olarak merak ettiği konuların başında gelir. Günümüzde akıllı cep telefonları ile artık pek çok şeyi yapmak mümkündür. Video izlemekten banka işlemlerine, internette gezinmekten müzik dinlemeye kadar pek çok farklı fonksiyonu sunan cep telefonları, artık giderek daha önemli bir hale gelmektedir. Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri olma yolunda ilerleyen telefonlar, sahip oldukları özelliklere göre de fiyat oranlarına sahiptir. Bazı modellerin oldukça yüksek fiyat oranlarına sahip oldukları düşünüldüğünde ise telefonları dış etkenlere karşı korumak için de kasko adlı koruma paketleri ön plana çıkmıştır. Kaskolar ile cep telefonlarını birçok olumsuz duruma karşı koruma altına almak ve güvenli bir şekilde kullanmak mümkündür.

Telefon kaskosu neleri kapsar? Sorusu için sizlere geniş kapsamlı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de telefonlarınıza neden kasko yaptırmanız gerektiğini tam olarak öğrenebilirsiniz. Kendinizi risklere karşı koruma altına almak ve yüksek fiyatlar ile satın aldığınız cep telefonlarınızı güvenle kullanmak istiyorsanız, kasko sizin için oldukça önem arz eden bir güvenlik paketidir. Aksi halde yaşanan olumsuz durumlara karşı tamir işlemleri için yüksek fiyatlar ödeyebilir ve satın almak için verdiğiniz miktarın belirli bir kısmını da yine tamir ve onarım için ödemek zorunda kalabilirsiniz. Telefonlarınızı her nede kadar garanti kapsamında satın alıyor olsanız, garanti hizmetleri sizlere belirli konularda yardımcı olur ve her arızada ücretsiz tamir ve onarım sunmaz. Bu nedenle kasko yaptırmalı ve kullanıcı hatası olan durumlarda bile telefonunuzu güvence altına almalısınız.

Telefon Kaskosu İçerisinde Yer Alan Hizmetler Nelerdir?

Her kullanıcı tarafında merak edilen konuların başında gelen kasko hizmetleri, çeşitli konularda kullanıcı telefonlarını koruma altına alır. Telefonlar bu şekilde pek çok riske karşı korunur ve olumsuz bir durum olması halinde ücretsiz destek sunulur. Genel olarak bakıldığında ise telefonların kasko hizmetleri ile faydalandığı ve bunun yanında ücretsiz tamir ve onarım hizmetleri sunulduğu durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Çarpma
 • Düşme
 • Kırılma
 • Sıvı teması
 • Yüksek voltaj
 • Kavrulma
 • Gasp
 • Kapkaç
 • Hırsızlık

Telefon kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunlar yukarıda listelemiş olduğumuz şekilde karşımıza çıkar. Özellikle telefonların düşmesi ya da kırılması gibi durumlarda garanti hizmetleri bunları karşılamaz ve aynı zamanda bunları kullanıcı hatası olarak görür. Garanti kapsamında olan bir telefonun ücretsiz tamir ve onarım hizmetleri alması için de öncelikle dikkat edilen sorunun meydana gelmesinde bir kullanıcı hatası olup olmadığıdır. Eğer kullanıcıdan kaynaklanan bir sorun varsa garanti hizmetleri tamir bedelini karşılamaz ve direkt olarak kullanıcıya yansıtır.

 

Cep Telefon Kaskosu Fiyatı Nedir?

Cep telefonlarında kasko fiyatları da yine kullanıcıların dikkatini çeken ve öğrenmek istedikleri konular arasında yer alır. Çünkü zaten telefonlarına yüksek fiyat vermiş olan kullanıcılar, bir de kasko için çok fazla ödeme yapmak istemez ve bu nedenle bütçesine uygun olduğu durumlarda kasko yaptırmaya karar verir. Cep telefonlarında kasko fiyatları genel olarak satın alınan cihazın yüzde 5 -10 arasında değişen fiyat aralıklarındadır. Örneğin 5000 TL verilen bir cep telefonu için 250 ya da 500 TL arasında bir kasko fiyatı ödenir. Tabi yaptırılan kaskonun da belli başlı bazı kuralları vardır. Mesela telefonunuz çalındı ve kaskonun telefon bedelini karşılamasını istiyorsunuz. Bu konuda öncelikle birtakım incelemeler yapılır. Eğer telefon herhangi bir zorlama olmadan çalınmış ise; örneğin hırsız eve ya da iş yerine girerek telefonu çalmadıysa kasko telefon bedelini karşılamaz. Bunun yanında telefon hasar almış ve üzerinden 5 gün geçtikten sonra kaskoya yapılmış olan bildirimlerde de yine kasko ödeme yapmamaktadır.

Telefon Kaskosu Neleri Kapsamaz?

Telefonlarda yapılan kasko genel olarak bakıldığında oldukça avantajlı bir hizmet olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar pek çok riske karşı telefonları koruma altına alsa da telefon kaskolarının da kapsamadığı bazı durumlar vardır. Bu yüzden kasko yaptırmak isteyen kullanıcıların öncelikle kasko poliçesini dikkatli bir şekilde okumaları ve buna göre telefonlarınız muhafaza etmeleri tavsiye edilir. Şimdi, telefonlarda kasko neler kapsamaz? Daha yakından bakalım.

 • Eğer cep telefonu halka açık alanlarda (AVM, Metro, Pazar gibi) çalınırsa, bu durumda kasko devreden çıkar ve telefon bedeli kasko şirketi tarafından ödenmez. Bunun yanında herhangi bir zorlama olmadan evden ya da iş yerinden çalınan telefonlar için de aynı durum geçerlidir.
 • Telefonun 18 yaş altındaki bir kullanıcı elinde bozulması da yine kasko kapsamına girmeyen durumlardan biri olarak karşımıza çıkar.
 • Telefonun herhangi bir yerde unutulması ya da unutulduktan sonra tekrar bulunamaması gibi durumlarda da kasko şirketleri ödeme yapmaz.
 • Kasko kapsamı dışında kalan diğer bir konu da telefon aksesuarlarıdır. Çünkü telefonlardaki şarj aleti, hafıza kartı, batarya ve kulaklık şeklindeki aksesuarlar bozulsa bile kasko şirketi tarafından hiçbir şekilde ödeme yapılmaz.
 • Telefonda oluşan hasar bildiriminin üzerinden 5 gün geçmeden kasko şirketine yapılması gerekir. 5 günü geçen hasar bildirimlerinde kasko şirketleri bu durumu dikkate almayacak ve hasar bedeli de ödemeyeceklerdir.
votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments