Yazan:Kadıköy Cep Dünyası Editör / BlogBlogGenel / / 0 Yorum

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var?

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? bu konuda çeşitli söylentiler olsa da sizlere daha net bilgiler vererek iPhone modellerinin hangilerinde kablosuz şarj kullanıldığı açıklamaya çalışacağız. Öncelikle belirtmek gerekir ki; kablosuz şarjlar iPohne 8 ve sonraki modeller ile kullanılabilmektedir. iPhone 8 kablosuz şarj özelliği sayesinde kablosuz şarj kullanımı hem kolay hem de pratik bir şekilde gerçekleştirilir. Sadece şarj sırasında bazı önemli noktaları gözden kaçırmamak yeterli olmaktadır. Aksi halde şarj süresi uzayabilir ya da performans düşüklüğünün yaşandığı bir şarj etme işlemi ortaya çıkabilir.

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de iPhone telefonların kablosuz şarj edilmesi sırasında neler yapılması gerektiğine bakılması önemlidir. Öncelikle kablosuz şarjların Qi sertifikalı olması gerekir. Bunun nedeni iPhone 8 ve sonrası olan telefonlarda bulunan arkada cam yüzeyin Qi sertifikalı kablosuz şarjlar ile uyumlu olduğunu belirtmek doğru olur. Ayrıca iPhone’ların diğer modelleri için de aynı durum söz konusudur. Yani iphone xr kablosuz şarj özelliğini kullanabilmek için Qi sertifikasına sahip bir kablosuz şarj aleti ile şarj edilmelidir. Şarj aletinin uyumlu olmaması halinde telefon şarj olmayacak ve şarj sırasında herhangi bir tepki vermeyecektir.

iPhone Hangi Modelleri Kablosuz Şarj Edilir?

iPhone telefonlarda kullanıcıların ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri de kablosuz şarj olmaktadır. Kablosuz şarj ile pek çok kullanıcı standart şarj aletlerinin kablolarından kurtulmuş ve bu şekilde telefonları şarj etmek daha hızlı ve kolay bir hale gelmiştir. Ancak kablosuz şarj özelliğinin iPhone 8 ve üzeri modeller için geçerli olduğunu ve şarj aletlerinin Qi sertifikalı olması gerektiğini belirtmek isteriz. Qi kablosuz şarj modelleri manyetik indüksiyon teknolojisine sahiptir ve iPhone 8 ve sonraki modeller bu teknolojiyi desteklemektedir. Tabi iPhone’ların kablosuz şarj edilmeleri sırasında bazı önemli noktalar vardır. Şimdi, kablosuz şarj konusunda önemli noktaların neler olduğuna daha yakından bakalım.

  • Öncelikle iPhone telefonlar kablosuz şarj edilirken telefon ekranının yukarı gelmesi gerekir. Yani şarj aleti üzerindeki düz zemin üzerine telefon ekran yukarı gelecek şekilde yerleştirilmelidir.
  • Ayrıca telefon şarj olduğu sırada belirli bir dereceye kadar ısınma gösterebilir. Ancak merak edilecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü şarj aleti yüzde 80’e kadar gelindiğinde güç akışını durdurur ve sonrasında ise telefonun soğumasını bekler. Telefon soğuduktan sonra ise şarj olma işlemi kaldığı yerden devam eder.
  • Ayrıca telefon şarj olurken titreşim özeliğinin kapatılması gerekir. Çünkü çağrı ya da mesaj gibi etkileşimlerde telefon titreyebilir ve bununla birlikte şarj aleti üzerinden kayabilir. Bu durum genel olarak şarj esnasında performans düşüklüğü meydana getirir ve dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır.
  • Telefon üzerinde herhangi bir kılıf ya da koruyucu olması halinde ise şarja koymadan önce çıkarmak önemlidir. Çünkü aynı şekilde kılıf ve koruyucu da performansın düşmesine neden olabilir.
  • Diğer yandan telefon şarj olurken bilgisayara ya da benzer bir aygıta USB kablo ile bağlı olmamalıdır. USB kablo ile bağlı olduğu durumlarda telefon şarj olmaz.

iPhone telefonların kablosuz şarj olmaları sırasında dikkat edilmesi gerekenler genel olarak bu şekildedir. Bunlardan her biri yüksek performanslı bir kablosuz şarj imkanı sunar ve kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Burada göz ardı edilmemesi gereken başka bir husus da kablosuz şarj aleti üzerinde yer alan düz zemin, telefonların her an bırakılabileceği bir yer değildir. Yani telefonun şarjı olduğu halde şarj aleti üzerine bırakmak sürekli şarj olmasına neden olur ve bu da gün içerisinde telefonun gereksiz yere şarj edilmesi anlamına gelir.

iPhone Kablosuz Şarj Nerelerde Kullanılır?

iPhone telefonları kablosuz olarak şarj etmek için pek çok farklı kullanım alanı ile karşılaşmak mümkündür. Son zamanlarda kablosuz şarj teknolojisinin gelişmesi ile kullanım alanları daha da genişlemiş ve günlük hayatın içerisinde bile iPhone uyumlu kablosuz şarj aletleri ile karşılaşılmaya başlanmıştır. iPhone uyumlu kablosuz şarj aletlerinin bulunduğu alanlarda genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Arabalar
  • Kafeler
  • Oteller
  • Havalimanları
  • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

Eğer siz de iPhone 8 ve üzeri modellerden birine sahipseniz, telefonlarınızı kablosuz şarj özelliği ile şarj edebilir ve kablo derdinden tamamen kurtulabilirsiniz.

votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments